تبلیغات
آشیانه تنهایی

آشیانه تنهایی
اگر جایی برای پر كردن تنهایی می خواهی آشیانه را پیدا نموده ای  
قالب وبلاگ
نظر سنجی
آشیانه اینجاست؟






ابر برچسب ها

در رشته‏ء مامایی تحصیل می‏كنم. مدتی است نسبت به این رشته بی‏علاقه شده‏ام،مرا راهنمایی نمایید.

سرخوردگی شما از رشته تحصیلی ناشی از شرایط محیطی است، لیكن این را بدانید كه با تغییر رشته هیچ چیز عوض نمی‏شود و پس از چند صباحی با واقعیات دیگری برخورد می‏كنید كه موجب می‏شود تابلوی زیبایی كه از رشته الهیات در ذهن خود ترسیم كرده‏اید بشكند و همین وضع موجود پدید آید. چه بسا موقعی كه می‏خواستید رشته موجود را آغاز كنید نیز همین تابلوی زیبا را در ذهن داشتید، ولی اكنون یكسری امور موجب وازدگی شما شده است. اكنون چاره كار چیست؟ به نظر می‏رسد بهترین راه این است كه شما تحت تأثیر محیط قرار نگیرید و همواره خود را برای رویارویی با مشكلات، ناهمواری‏ها و ناملایمات آماده كنید، مسلماً در هر رشته و هر دانشگاهی مشكلات خاصی وجود دارد، لیكن باید با همه اینها برخورد منطقی داشت؛ یعنی، اولاً باید تحت تأثیر نكات منفی محیط قرار نگرفت. ثانیاً در حد منطقی جهت بهبود آن تلاش كرد. ثالثاً مواظب بود كه آن امور انسان را از هدف و پیشرفت باز ندارد. مسلماً رشته شما برای خدمت به جامعه بسیار مفید است، بنابراین با جدیت و اشتیاق هر چه بیشتر به آن ادامه دهید و با استمداد از عنایات الهی بكوشید كه همواره فردی مفید و خدمتگزار برای جامعه باشید. در ضمن سعی كنید در برنامه‏های دینی و فعالیت‏های گروهی و جمعی نیز فعال شوید و در مراسم دینی شركت فعال داشته باشید. این مسأله علاوه بر پاداش زیادی كه دارد در تقویت روحیه شما نیز كه فردی مذهبی هستید بسیار مؤثر است.

 

به چه دیدی به تحصیلات بنگریم تا اراده متحكمی جهت كسب علم داشته باشیم‏و دچار افت تحصیلی نشویم؟

عواملی زیادی در دوران دبیرستان وجود دارد كه امكان رشد تحصیلی را افزایش می‏دهد مانند: 1- مختلط نبودن دانش‏آموزان. 2- وجود رقابت جدی با همكلاسان. 3- شركت در امتحان كنكور برای راهیابی به دانشگاه نیز باعث افزایش انگیزه جهت بهتر درس خواندن و جدی بودن در تحصیلات است و همین طور عوامل دیگری نیز وجود دارد كه مجموعاً دست به دست هم می‏دهد و انگیزه افراد برای بهتر درس خواندن بیشتر فراهم می‏كند اما با ورود به دانشگاه بسیاری از این عوامل منتفی می‏شود و یاانگیزهای غیر درسی وارد میدان تفكرات فرد می‏گردد و به دنبال آن افت تحصیلی را و افت‏های دیگر در زمینه‏های گوناگون را باعث می‏شود متأسفانه اختلاط دختران و پسران در دانشگاه با توجه به این كه در سن ازدواج و در اوج غرایز جنسی هستند كار بسیار ناصواب و غیر منطقی و ناهماهنگ با فرهنگ جامعه ما و مسائل دینی است و یكی از عوامل افت تحصیلی همین مسئله است پشت سر گذاشتن غول كنكور دانشجو احساس می‏كند بزرگترین گردنه را پشت سر گذارده و دیگر انگیزه رقابت و جدی درس خواندن را ندارد مشكل اشتغال و مسئله ازدواج و بیكار بودن بسیاری از فارغ‏التحصیلان و مسائلی از این قبیل موجب ورود افكار منفی به ذهن دانشجو نسبت به آینده خود می‏شود و یكی از عوامل مهم افت تحصیلی به شمار می‏آید. برای مقابله با این عواملی كه احتمالاً موجب افت تحصیلی می‏شود رعایت راهكارهای زیر است كه می‏تواند كارساز و مفید باشد: 1- تماس نگرفتن با جنس مخالف مگر در حد ضرورت كه شرایط تحصیلی آن را تحمیل كرده است. 2- برنامه ریزی برای اوقات شبانه روزی. 3- معاشرت با افراد مثبت، اجتماعی، مذهبی و اهل درس و بحث. 4- اجتناب از افرادی كه نسبت به آینده منفی بافی می‏كنند. 5- فكر كردن به این مسئله كه این دوران بهترین شرایط برای رشد و كمال شما می‏باشد و از دست دادن آن جبران‏ناپذیر است. 6- نگران آینده نبودن و انجام وظیفه فعلی، شما مهمترین وظیفه‏ای كه الان دارید خوب درس خواندن و استفاده بهینه از وقت خود می‏باشد چه اینكه امكاناتی كه شما در دانشگاه از آن استفاده می‏كنید متعلق به یك ملت است و شما در قبال آن مسؤول هستید لذا باید باخوب درس خواندن خود را آماده جبران و اداء دین خود به مردم و جامعه كنید. 7- تعیین هدف یا اهداف نقش مهمی می‏تواند در ایجاد انگیزه برای تحصیل در شما ایجاد كند. 8- در كنار درس خواندن می‏توانید برای شاداب نگه داشتن خود به ورزش، تفریح سالم و شركت در مجالس مذهبی بپردازید. 9- توجه به امور معنوی و توكل به خداوند نقش بزرگی در موفقیت انسان دارد لذا سعی كنید نمازتان را اول وقت بخوانید و هر روز چند دقیقه به تلاوت قرآن با توجه به معانی آن بپردازید.

 

فراموشی در هنگام حضور در امتحان را چگونه باید برطرف نمود؟

فراموشی در هنگام حضور در امتحان، را می‏توان با تقویت روحیه اعتماد به نفس، جبران كرد و با رعایت نكات زیر در هنگام مطالعه می‏توان فراموشی را به حداقل رساند: 1- مطالعه در زمان مناسب (هر قدر در زمان مطالعه انسان نشاط بیشتری داشته باشد فراگیری بهتر است). 2- مطالعه در مكان (مانند مكان های بی‏سرو صدا و خالی از اموری كه جلب توجه می‏كند) و شرایط فیزیكی مناسب (مانند كیفیت نور و...) . 3- استفاده از لوازم كمك آموزشی مناسب. 4- نشاط روحی و جسمی (لذا بهتر است همه روزه ورزش كنید). 5- بهتر است درس های دشوار و نیازمند به دقت زیاد را در شرایط نشاط بیشتر و درس‏های آسان را در مواقع خستگی بخوانید.

 

چه روش‏هایی برای تقویت حافظه و به خاطر سپردن مطالب در ذهن وجود دارد؟

برای اینكه مطالب مورد مطالعه یا نكات ارائه شده در كلاس در حافظه انسان بماند، چند نكته باید رعایت شود: الف) مطالعه یك مطلب از منابع گوناگون ب ) تكرار مطالب؛ كه خود تكرار به چند صورت ممكمن است: 1)تكرار ذهنی، 2) تكرار لفظی، 3) تكرار نوشتاری، 4) تكرار تدریسی، 5) تكرار شنیده‏ای. یكی از بهترین روش‏ها برای استقرار یك مطلب در حافظه، تكرار آن است. از همین‏رو گفته شده است:

الدَّرْسُ حَرْفٌ والتِّكْرارْ أَلْفٌ‏؛ درس یك بار ولی تكرار هزار بار!. ج ) بازگویی مطالب برای دیگران به صورت مباحثه، كه این روش بسیار نافذی برای تسلط و حفظ مطالب است. د ) درصورت نبود هم‏بحث، می‏توان مطالب را به صورت اشاره بر روی كاغذ نوشت و این عمل را تكرار و بازگو كرد. ه ) دقت در مطالب هنگام فراگیری نقش مهمی برای استقرار در حافظه دارد، اصولاً مطالبی كه انسان به طور سرسری مطالعه می‏كند، به نحو شایسته‏ای در حافظه استقرار نمی‏یابد. و ) شاخه‏بندی كردن مطالب و به تصویر درآوردن آن. ز ) یكی از راههای استقرار مطالب در حافظه، قرین ساختن مطالب با حوادث و وقایع خاص است. ح ) ساختن كلید و رمز، برای مطالب متنوع؛ مثلاً یك واژه مأنوسی را درنظر بگیرید كه هر حرفی از آن اشاره به یك نكته باشد. ط ) دادن عنوان‏های ویژه به بعضی از مطالب و به خاطرسپردن این مجموعه عناوین.

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

زندگی درک همین اکنون است
زندگی شوق رسیدن به همان
فردایی است، که نخواهد آمد
تو نه در دیروزی، و نه در فردایی
ظرف امروز، پر از بودن توست
شاید این خنده که امروز، دریغش کردی
آخرین فرصت همراهی با، امید است
زندگی یاد غریبی است که در سینه خاک
به جا می ماند
زندگی ، سبزترین آیه ، در اندیشه برگ
زندگی، خاطر دریایی یک قطره، در آرامش رود
زندگی، حس شکوفایی یک مزرعه، در باور بذر
زندگی، باور دریاست در اندیشه ماهی، در تنگ
زندگی، ترجمه روشن خاک است، در آیینه عشق
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :


فال حافظ


.

.

.

.


imjava

کد رژیم سلامتی

کد رژیم سلامتی

 
محاسبه ی شاخص توده ی بدنی
وزن به کیلوگرم
قد به سانتی متر
شاخص توده ی بدنی

بازه ی وزنی مناسب شما